کوت عبدالله الأهواز

ثقافي ، ادبي ، اجتماعي

کوت عبدالله منطقه ای بکر و دست نخورده برای تحقیقات پژوهش و فرهنگی

قاسم منصور آل كثير

هر شهر متشکل از مجموعه ای از محله هاست که به لحاظ ساختاری، تاریخی، طبقاتی، فرهنگی-اجتماعی، اقتصادی و همچنین نوع کاربری دارای تفاوت ها و شباهت هایی هستند. در ساده ترین تعریف محله از خانه های مجاور هم در یک فضای جغرافیایی خاص تشکیل می شود. محله از تجمع، پیوستگی کم یا زیاد، معاشرت نزدیک، روابط محکم همسایگی و اتحاد غیر رسمی میان گروهی از مردم بوجود می آید.  برای تشکیل یک محله ی شهری شرایط چندی لازم است یکی از آن شرایط وابستگی اجتماعی میان گروهی از مردم است. کوت عبدالله یکی از محله های قدیمی اهواز بود که بعدها در فرایند شهرسازی و توسعه شهری تبدیل به منطقه ای با جمعیت فراوانی شده است. کوت عبدالله نام منطقه‌ای در جنوب بخش شرقی شهر اهواز است. این منطقه که جمعیت بیش از 180‌هزار نفری را در دل خود جای داده است، شامل 20 شهرک و روستای متصل و منفصل از هم است که در دو طرف مسیر جاده اهواز‌آبادان (اتوبان آیت الله بهبهانی)به صورت طولی امتداد یافته است. کوت عبدالله به عنوان یکی از شاهرگ‌های ورودی کلانشهر اهواز نیز قلمداد می‌شود. نام برخی از این محله ها اسلام آباد، خروسی، مشعلی، شکاره 1،2 و 3، کانتکس، آریا، درویشیه،  گاومیش آباد و... است. همانگونه که گفته شد روابط محکم همسایگی و وابستگی اجتماعی میان گروهی که لازمه همزیستی بین مردم است در این منطقه به صورت محسوس و برجسته دیده می شود.

وجه تسمیه

نام منطقه کوت عبدالله از دو قسمت کوت و عبدالله تشکیل شده است. بخش اول یعنی کوت به عقیده ی مورخین، واژه‌ای بابلی است، برخی نیز آن را هندی می‌نامند، واژه کوت به معنی قلعه یا دژ‌ است. همچنین به معنی مجموعه‌ای از خانه‌های به هم چسبیده که شبیه روستای کوچک بر ساحل دریا و رود باشند، نیز می‌باشد. در خوزستان چندین کوت وجود دارد، منجمله کوت الشیخ در خرمشهر و همچنین کوت ناصر. بخش دوم نام این منطقه یعنی عبدالله که بنا به سخن مردم این منطقه در باب وجه تسمیه می گویند: عبدالله فرزند ارشد شيخ خزعل یکی از حاکمان دوره قاجار است.  در آن دوره برخی دیگر از مناطق نیز نامشان مرتبط با نام شیخ خزعل بود همچون خزعلیه و باغ شیخ و بازار عبدالحمید. اين منطقة يکی از پرجمعيت‌ترين محلات عرب نشين اهواز است.

ویژگی های کوت عبدالله

    تشابه فرهنگی و اشتراکات فرهنگی میان افراد این منطقه و همچنین وابستگی فرهنگی یکی از نقاط قوت اجتماعی این مردم است. وجود پتانسیل های فرهنگی در حوزه های مختلف فرهنگ نیز از دیگر ویژگیهای آنان است. وجود چندین نویسنده در حوزه ادبیات منجمله مسعود میناوی ادبیات بومی او که ادبیاتی به یاد ماندنی از خود  برای مردم کوت عبدالله به طور خاص و برای کل هم میهنان به طور عام به یادگار گذاشت کم نظیر است. به هر حال ایشان و بسیاری نویسندگان دیگر اهوازی با وجود عدم آگاهی آکادمیک از روشها و قواعد مردم‌نگاری و مردم‌شناسی دست به تهیه ادبیاتی زده که جزئی از میراث این رشته در منطقه و کشورمان می‌باشند.

خرده فرهنگ

شاید کمتر کسی بر روی این مورد تامل کرده باشد که بر اساس مطالعات انجام شده در حوزه جامعه شناسی و انسان شناسی پزشکی، تعاریف "بهداشت"، "سلامت" و"بیماری" در فرهنگ ها، خرده فرهنگ ها و اجتماعات مختلف، متفاوت است. ادبیات عامه، پوشش مردم، افسانه ها و روایت های مردم کوت عبدالله همه و همه بصورت سرزمینی بکر و خوراک تحقیقات پژوهشی و فرهنگی دست نخورده مانده است. تقویت و غنی سازی ادبیات و فرهنگ این مردم قطعا برای تقویت فرهنگ شهر مثمر الثمر خواهد بود. وجود داستان نویسان به زبان عربی در این منطقه گویای آن است که می توانیم ادبیات داستان نویسی مان را در دو حوزه عربی و فارسی در سطح کشور تقویت کنیم. و با زبان همین نویسندگان می توان تبادلات فرهنگی را حتی در سطح کلان برای کشور به ارمغان آوریم. حضور شعرای این منطقه در کنگره بین المللی شعر عربی نورالثقلین اهواز  در دانشگاه نفت کوت عبدلله گواه بر این ادعا دارد. وجود قاریان ممتاز قران در سطح بین الملل همچون حاج قاسم مقدم و.. نیز از دیگر مصادیق ادبیات غنی این مردم است. در حوزه گردشگری نیز اجرای آییئن ها و بازی های محلی نیز برای دیگر فرهنگ ها جالب و دیدنی است. بازی هایی همچون سائر، اهویشه، صگله و غیره از جمله بازی های این منطقه می باشد.   

وجود یک پل قدیمی در محله استیشن که در نزدیکی روستای کوت سید صالح است و همچنین مقبره موسوم به مقبره شعرا که تعدادی از شعرای برجسته عرب اهوازی همچون، سید حلیم مجدم، اوداعه بریحی، خلف خانزاده، مهدی زنبوری، سید رمضان غرابی، عاید بدوی، امحیبس هلیچی، سید سلمان آلبوشوکه و...در آن دفن شده اند از جاذبه های فرهنگی این منطقه به حساب می آیند.

کتبت في تاريخ یکشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۰ المدون: مدونة کوت عبدالله
بک لينک فا